ZWOLNIJ TEMPO I ODPOCZNIJ

Źródło
Zwolnij tempo i ciesz się życiem!

Moja filozofia życiowa jest dosyć prosta. Jest kilka wartości, które wyznaję i które zawsze pozostają dla mnie priorytetami, niezależnie od sytuacji i pomimo wszystko. Należą do nich Rodzina, Miłość, Bliskość, Czas spędzany razem i Odpoczynek. Wszystkie te elementy się ze sobą łączą i są niesamowicie dla mnie ważne. Dziś zatrzymam się na chwilę przy - odpoczynku.

Dlaczego odpoczynek jest tak ważny?

Dlatego, że całe nasze psychiczne i fizyczne funkcjonowanie od niego zależy. Badania naukowe dowodzą, że ludzie, którzy potrafią wypoczywać i więcej śpią, są szczęśliwsi, spokojniejsi, bardziej zrelaksowani i dłużej żyją. Odpoczynek jest niezbędny dla naszego fizycznego zdrowia, odporności i naszego psychicznego samopoczucia. Kiedy jesteśmy wypoczęci i wyspani, to lepiej radzimy sobie ze stresem i z przeciwnościami losu. Lepiej rozwiązujemy problemy, jesteśmy bardziej kreatywni, skupieni, na tym co robimy i bardziej wydajni w pracy. Mamy lepszy humor, więcej dystansu do siebie i problemów. Rzadziej chorujemy i utrzymujemy prawidłową wagę ciała. A nasze życie jest bardziej stabilne i przewidywalne. Mamy więcej cierpliwości do dzieci i po prostu jesteśmy szczęśliwsi i bardziej doceniamy, to co mamy.

Czytam, słucham i widzę, że ludzie generalnie odpoczywają coraz mniej. Zawsze jest coś do zrobienia, coś do załatwienia, jakaś pilne sprawy, które nie mogą poczekać. I niestety odbywa się to najczęściej kosztem czasu, który powinniśmy poświęcić na sen, na relaks, na przyjemności. A ten czas jest niesamowicie ważny. To czas dla siebie, dla rodziny, dla partera i dla dzieci. Czas, który ma niesamowity wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze życie i samopoczucie za kilka lat. Dlatego warto zatrzymac się na chwilę i zadbać o tą kluczową kwestię już dziś!

Źródło
Co powinieneś zrobić, żeby zapewnić sobie niezbędne minimum odpoczynku?

1. Zadbaj o zdrowy, spokojny i wystarczająco długi sen!

Dorosły człowiek powinien przesypiać średnio około 8 godzin dziennie. Jest to czas, który nasz organizm potrzebuje na regenerację, odbudowę i relaks. Nasze ciało jest pewnego rodzaju mechanizmem, który potrzebuje paliwa do prawidłowego funkcjonowania. I naszym zadaniem jest zadbanie o to. Zagwarantuje nam to zdrowie i świetne samopoczucie. Wystarczy, że postaramy się chodzić spać względnie wcześnie i nie będziemy się zrywać o świcie, jeśli rzeczywiście nie mamy takiej potrzeby. Są oczywiście sytuacje, na które często nie mamy wpływu, takie jak budzące sie w nocy dziecko, czy specyficzne godziny pracy, ale w wielu przypadkach, zależy to tylko od nas, czy zrezygnujemy z godziny przed komputerem czy rzeznaczymy ją na sen.
Najbardziej efektywny sen, który daje nam najwięcej odpoczynku wypada między godziną 22-24.00. Postarajmy się zatem nie chodzić spać poźniej. To naprawdę bardzo ważne i nasz organizm z pewnością to doceni. Wystarczy, że wyłączymy komputer czy telewizor i skończymy wszystkie czynności przed godziną 22.00. Zostanie nam wciąż chwila na rozmowę, na podsumowanie dnia, na zrobienie maseczki na twarz, przeczytanie kawałka książki.
Taka praktyka sprawi, że po jakimś czasie będziemy budzić się rano wypoczęci i w dobrym humorze.

2. Poświęć choć pół godziny dziennie na relaks.

Chwila dla siebie w ciągu dnia jest niesamowicie ważna dla naszego samopoczucia. Potrzebuje jej każdy, bez względu na wiek. Pisałam o tym już tu. Warto się takiej praktyki nauczyć. Chwila z książką, podczas kiedy maluszek śpi, relaks w łazience, sesja biegania, kawa spokojnie wypita na balkonie, spotkanie z przyjaciółką - to elementy, które sprawią, że nasze życie będzie bardziej kolorowe i satysfakcjonujące. 
3. Postaraj się, żeby weekend w miarę możliwości był czasem rodzinnym, przyjemnym, relaksującym.

Po ciężkim, stresującym tygodniu pora na odpoczynek. Dla naszego zdrowia psychicznego powinniśmy nauczyć się oddzielać życie prywatne od pracy. I kończyć tydzień pracy, po powrocie do domu, przed weekendem. Jeśli pracjemy z domu czy przy komputerze, to również powinniśmy ustalić konkretne godziny pracy, po których po prostu mamy luz.
Najlepiej, jeśli spędzimy weekend poza domem. Dlaczego nie w domu? Bo tu zawsze znajdą się jakieś rzeczy do zrobienia, coś co nie będzie nam pozwalało skupić uwagi na pełnym relaksie. Idźmy na spacer do parku, wyjedźmy poza miasto, jedźmy nad wodę, do lasu. Zieleń sprawi, że całkowicie oderwiemy się od problemów i poczujemy się zrelaksowani. 

4. Nie podejmuj się dodatkowych wyzwań i obowiązków, jeśli nie jesteś im w stanie podołać. Zrezygnuj.

Umiejętność selekcji i rezygnacji z cześci wyzwań i obowiązków, to bardzo ważny element naszego życia. Jesli Twoje życie jest już wystarczająco intensywne, a Ty z trudnością znajdujesz czas na rozmowę z partnerem czy swobodną zabawę z dzieckiem, to z pewnością nie potrzebujesz dodatkowych obowiązków. Zanim zatem podejmiesz się czegoś nowego, zastanów się, czy rzeczywiście jest Ci to potrzebne, czy korzyści będą wymierne do strat i czy nie wpłynie to niekorzystnie na Ciebie i Twoją rodzinę. Czasem po prostu nie warto brać na siebie zbyt wiele. I mieć więcej czasu na radość życia.

Źródło
5. Zaplanuj urlop.

Każdy z nas potrzebuje raz na jakiś czas całkowitego oderwania sie od codziennosci. Jeśli mamy więc taką finansową i czasową możliwość, to zaplanujmy sobie raz do roku prawdziwy urlop, z dala od domu, od obowiązków, od zmartwień i od pracy. 2 tygodnie to minimalny czas, kiedy jesteśmy w stanie porządnie wypocząć. Dopiero po 7 dniach, nasz umysł i ciało zaczyna się relaksować i oczyszczać, a kolejne dni to już prawdziwy relaks. Dlatego odpowiedni czas jest tak ważny. Nie zostawiajmy również decyzji o urlopie na ostatnią chwilę, myśląc, że jeszcze mamy czas. Planując wyjazd z góry, stwarzamy sobie w głowie pewną perspektywę,  dzięki której wyczekujemy wakacji i łatwiej nam jest się zmierzyć z codziennością. Poza tym pozwala nam to również uniknąć niepotrzebnego stresu, związanego z planowaniem w ostatnim momemncie.

6. Korzystaj z pomocy.

Jeśli czujesz, że masz za dużo obowiązków, że nie nadążasz z pracami domowymi, opieką nad dziećmi i pracą zawodową, to naucz się prosić o pomoc. To zupelnie naturalne, że czasem każdy z nas sobie z czymś nie radzi, a umiejętnośc korzystania z dodatkowej pomocy jest niezastąpiona w życiu. Uczy nas i nasze dzieci, że nie jesteśmy sami, że są ludzie, na których można liczyć i że zawsze znajdzie się ktoś, kto wyręczy nas z cześci obowiązków. Proś partnera, rodzinę, przyjaciół. A jeśli ich pomoc nie wystarcza, korzystaj z profesjonalistów.
Zwolnij tempo i ciesz się chwilą. Skup się na tym, co masz, co Cię otacza i co już osiągnąłeś. Poświęć czas dzieciom i rodzinie. Nie biegnij, nie przyśpieszaj. Zatrzymaj się i korzystaj z życia. Skorzystaj z czasu wolnego. Wyjedź poza miasto, idź na spacer, usiądź spokojnie i porozmawiaj. Zrelaksuj się. Odpocznij!
0 komentarze:

Prześlij komentarz