ROZWÓJ INTELIGENCJI U NIEMOWLĄT


Wiedzieliście, że bardzo szybki rozwój inteligencji przypada już na 8 miesiąc życia dziecka?
Jest to okres wzmożonego rozwoju maluszka. Dziecko zaczyna poznawać świat z różnych perspektyw. Potrafi już samo siedzieć, często zaczyna raczkować, niebawem zacznie chodzić. Poznaje nowe smaki, nowe zabawki, przedmioty. Komunikuje się z Wami już na wiele sposobów. Coraz łatwiej jest Wam zrozumieć Waszego bąbla. Dziecko w tym wieku poznaje świat intensywnie wszystkimi zmysłami. Odpowiednia stymulacja maluszka może bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój jego inteligencji społecznej i emocjonalnej.

Istnieją 4 bardzo proste sposoby stymulacji dziecka w kierunku rozwoju inteligencji.

1. Pierwszym z nich jest - wasza miłość, bliskość, poczucie bezpieczeństwa.

Każde dziecko na wszystkich etapach swojego życia potrzebuje Waszej miłości i czułości. Im więcej mu teraz dacie, tym lepiej będzie wyposażone w przyszłości. Jego poczucie bezpieczeństwa będzie silne i stabilne. 
Przytulajcie malucha, kiedy tylko możecie, noście na rękach, całujcie, mówcie, że go kochacie, że jest najważniejszy. Masujcie, głaskajcie i spędzajcie razem dużo czasu. Jeśli dacie dziecku w tym momencie to, czego teraz od Was potrzebuje, będzie odważniejsze, spokojniejsze i silniejsze psychicznie na dalszych etapach rozwoju.
Pamiętajcie. Miłości nigdy nie jest za wiele. Nie da się dziecka rozpieścić czułością i bliskością.
Wasz maluch po prostu tego potrzebuje.

2. Drugim sposobem stymulacji maluszka jest - komunikacja słowna.

Śpiewajcie. Czytajcie. Mówcie. Wasz maluszek uwielbia Wasz głos. Juz w życiu łonowym przyzwyczaja się do niego i po urodzeniu brzmi on dla niego jak najpiękniejsza melodia. Opowiadajcie dziecku w ciągu dnia jak najwięcej, o tym co robicie, co się wkoło niego dzieje. Jeśli na przykład przebieracie dziecko, mówcie mu o tym, opowiadajcie mu, o każdej czynności, którą wykonujecie. Opowiadacie o tym, jak przygotowujecie kawę, jak kroicie marchewkę.

Śpiewajcie mu piosenki, nućcie melodie. Dzięki temu, że dziecko często słyszy Wasz głos czuje się bezpieczne i szczęśliwe. Pomaga mu to również w przyszłym rozwoju mowy.
Dziecko uczy się dzwięków od Nas. Im częściej je słyszy, tym łatwiej będzie mu je powtórzyć w przyszłości. Szczególnie śpiewanie stymuluje u maluszka przyszły rozwój mowy. Nie wstydźcie się, nie bójcie i po prostu śpiewajcie maluszkowi piosenki, kołysanki, rymowanki.
Jak najczęściej i jak najwięcej. Dziecko będzie przeszczęśliwe, a jego rozwój wzbogaci się o tak ważny element, jakim jest rytmika i dźwięk.

Czytajcie książki, baśnie. Boicie się, że maluszek ich nie zrozumie? Nie szkodzi. Czytając zmieniacie intonację, modelujecie głos, a dziecko to słyszy i uczy się rozrużniać różne dzwięki i słowa. No i uwielbia Was po prostu słuchać.
Komunikacja słowna jest również bardzo ważnym elementem Waszej relacji. 
Kiedy mówicie do dziecka, opowiadacie mu o sobie, o świecie, wtedy traktujecie je po partnersku. Wasz maluszek to czuje i wie, że jest dla Was ważny. Najważniejszy.
Pamiętajcie! Dziecko Was słyszy i słucha.
Traktujcie je od początku z szacunkiem. To mały człowiek, który nie ma jeszcze zdolności komunikacji, takich jak My, ale się od nas uczy, więc im więcej mu pokażemy, tym lepiej będzie wyposażone. 

3. Trzecim sposobem jest - eksplorowanie świata przez dziecko.

Wasz kilkumiesięczny maluch jest na etapie odkrywania i doświadczania. Dotknięcie, posmakowanie to jedyne sposoby na poznanie przez niego tego, co go otacza. 
Jak możecie mu pomóc? Przede wszytskim pozwólcie dziecku na odkrywanie świata w wybrany przez nie sposób. Jeśli chce raczkować, pełzać, siedzieć w określonym miejscu, pozwólcie mu na to. Noście dziecko po całym domu, opowiadajcie mu o tym, co kryje się w każdym pomieszczeniu. 
Jesli samo już raczkuje albo chodzi, to pozwócie mu na odkrywanie wszystkich pomieszczeń. To bardzo ważne.
Badania potwierdzają, że dziecko, które ma dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu i może swobodnie je odkrywać, rozwija się o wiele szybciej. Nie bójcie się, że dziecko zrobi sobie krzywde. Zadbajcie o bezieczeństwo w domu, założcie bramki na schody pochowajcie płyny w łazience i w kuchni i pozwócie dziecku docierać tam, gdzie chce. Przy waszej asyście, nic mu się nie stanie, a o ile się wzbogaci jego poznanie. Dzięki swobodnej eksploracji, dziecko będzie odważniejsze i bardziej ciekawe świata.

I nie bójcie się o bakterie i zarazki. Dziecko musi wziąć do buzi przedmiot, żeby go poznać. Zatem pozwólcie mu na to. Niech testuje i smakuje. Wzbogaci się na tym jego flora bakteryjna i łatwiej mu będzie poradzić sobie z zarazkami jak będzie starsze i pójdzie do piaskownicy.
Pamiętajcie! Dziecko musi doświadczać świat po swojemu, na swój sposób i w swoim rytmie.
My jesteśmy tu po to, żeby mu w tym pomóc.

4. Czwartym sposobem stymulowania rozwoju inteligencji jest - Kontakt z innymi osobami.

To bardzo ważny element w życiu maluszka. Dziecko na pewnym etapie rozwoju potrzebuje coraz więcej osób w swoim otoczeniu. Nie wystarcza mu już tylko mama i tata. Potrzebuje do zabawy zarówno dorosłych jak i dzieci. Maluch uczy się z obserwacji. Mając kontakt z innymi osobami może poznać wiele różnych sposobów reagowania i różnych zachowań. Uczy się współistnienia i dzielenia z innymi. 

Wychodźcie z maluszkiem jak najczęściej. Zabierajcie go ze sobą do znajomych, do rodziny, na spacer, wycieczki, na place zabaw. Jeśli nie macie znajomych z dziećmi, to spróbujcie nawiązać znajomości na placach zabaw, żeby dziecko miało kontakt z rówieśnikami jak najczęściej. To naprawdę wzbogaci jego rozwój.
Pamiętajcie! Dziecko potrzebuje do zabawy zarówno Was jak i inne osoby. 
Jeśli będziecie przy nim i dacie mu poczucie bezpieczeństwa, to łatwiej mu będzie poradzić sobie z lękiem przed obcymi i będzie czerpało prawdziwą radość z kontaktów społecznych!

Cztery opisane powyżej sposoby stymulacji odnoszą się do dzieci w każdym wieku. Oczywiście warto jest zacząć jak najwcześniej, bo wtedy dziecko najwięcej skorzysta. Ale nigdy nie jest za późno na wprowadzanie zmian w życie. Jeśli macie na przykład dwulatka, który rzadko przebywa w towarzystwie innych osób, to nic straconego, po prostu zacznijcie wychodzić częściej.

12 komentarze:

 1. "Nie da się dziecka rozpieścić czułością i bliskością." - bardzo cenne i bardzo prawdziwe słowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tulić, całować, masować, mówić czułe słowa-można w nieskończoność! Im więcej, tym lepiej :)

   Usuń
  2. Piękne słowa, wpisuję do kalendarza.

   Usuń
 2. Super! Dokładnie tak! Mój Oli za dwa tygodnie kończy 8 miesięcy i rozumie już coraz więcej, a gdy zawołam "chodź do mnie" pełznie od razu z ogromnym uśmiechem na buzi! :)
  pozdrawiam M.
  : ))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super Oli! To taki fajny okres bardzo szybkiego rozwoju. Pamiętam, że nie nadążałam za córeczką. Codziennie zaskakiwała mnie czymś nowym, a ja wciąż byłam na etapie wczorajszym ;)

   Usuń
 3. Bardzo fajny artykuł. Z pewnością skorzystam z tych rad :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super napisane, aż nie mogłam przestać czytać. Na pewno wezme do serca rady :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie opisany artykuł, to prawda są to bardzo ważne aspekty w życiu każdego maluszka, który z każdym dniem rozwija się coraz bardziej i staje się coraz to mądrzejszym młodym człowiekiem, a później nie raz potrafi zaskoczyć pytaniami swoich rodziców ;-)

  OdpowiedzUsuń