BĄDŹ WZOREM DLA TWOJEGO DZIECKA


Bycie rodzicem to ogromna odpowiedzialność. Twoja relacja z dzieckiem jest czymś niepowtarzalnym i wyjątkowym. Prowadzisz malucha za rękę, pokazujesz mu świat, uczysz go, wspierasz, mówisz, co dobre, a co złe. Dziecko dorasta, idzie do przedszkola, szkoły, poznaje wciąż nowe osoby, ulega wpływom, ale to Ty zawsze będziesz dla niego najważniejszym wzorem i autorytetem.

Uświadom sobie, że to Ty jesteś najważniejszą osobą dla Twojego dziecka. 

Będąc wzorem do naśladowania w codziennych sytuacjach, masz na dziecko ogromny wpływ. To, co mówi i robi rodzic, definiuje świat dziecka i kształtuje jego życiowe poglądy. To, czego dziecko nauczy się dziś, uwarunkuje to, jakim będzie kiedyś dorosłym. Dziecko uczy się wszystkiego od Ciebie, bo Ty jesteś dla niego autorytetem. Jeśli pokażesz dziecku pożądane cechy swoim zchowaniem, maluch z pewnością je od Ciebie przejmie.

Uwierz w swój autorytet.

Zrób krótkie ćwiczenie: Zamknij oczy i wyobraź sobie Twoje dziecko, radosne, biegające i pełne entuzjazmu. Poczuj jego radość życia i miłość, jaką Cie obdarza. A teraz pomyśl o sobie, jako rodzicu. Myśl tylko o pozytywach. Zastanów się, jakim rodzicem jesteś i jakim chcesz być. Pamiętaj, że tylko Ty wiesz, jakim rodzicem chciałbyś być i tylko dzięki sobie nim się staniesz. Uwierz obie, swojej intuicji i rodzicielskiej mądrości.

Doceń swoją odpowiedzialność.

Bycie rodzicem to niesamowity powód do dumy i ogromna odpowiedzialność. Wychowujesz człowieka, który poniesie w życie bagaż doświadczeń z dzieciństwa. Zarówno tych dobrych, jak i złych. 
Przyjrzyj się sobie dokładnie. Zobacz, jakim rodzicem jesteś. Teraz masz świetną do tego okazję. Zobacz, w czym jesteś dobry i z jakich powodów możesz być dumny. Spójrz również na niedoskonałości. Co chciałbyś zmienić, ulepszyć?
Rodzicielstwo to wspaniały okres wzmożonej świadomości oraz chęci do zmian. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, jesteśmy gotowi na zmianę wartości i priorytetów. Jesteśmy w stanie zrezygnować ze złych przyzwyczajeń o wiele łatwiej, bo mamy większą motywację. 


Nie bój się zmian.

Pomyśl, w czym jesteś świetny i nad czym chciałbyś popracować. Weź kartkę i długopis. Podziel ją na kilka części: Zalety/ Zmiany/ Opis zmiany/ Co zmiana przyniesie mi/ Co zmiana przyniesie dziecku. I zapisz swoje refleksje. Daj sobie na to trochę czasu i chwilę spokoju. 
Jeśli na przykład jesteś dobrze zorganizowany, czuły, konsekwentny - zapisz to pod zaletami. Jeśli jesteś niecierpliwy, szybko się złościsz, palisz papierosy, źle się odżywiasz, za mało czasu poświęcasz dziecku - zapisz to pod zmianami.  Bądź realistyczny w oczekiwaniach. Najpierw pomyśl, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje zalety, tak żeby przekazać je dziecku. Potem zastanów się, nad jaką zmianą możesz pracować już dziś, a jaka wymaga więcej czasu. Obok zmian, zapisz ewentualne korzyści, jakie zmiana przyniesie. Na przykład: jeśli jesteś zbyt impulsywna i krzyczysz o byle co na dziecko, zmianą nad jaką powinnaś pracować jest nauka cierpliwości. Jeśli będziesz bardziej opanowana, poczujesz się szcześliwsza i uzyskasz kontrolę nad sytuacją. Dzięki temu Twoje dziecko zyska poczucie bezpieczeństwa.

Nie jesteś idealna.

Nie ma idealnych rodziców. Im szybciej sobie to uświadomisz i się z tym pogodzisz, tym lepiej dla Ciebie. Nie musisz dążyć do ideału, który nie istnieje, po prostu bądź rodzicem, jakim chcesz być. Najłatwiejszym sposobem na stanie się dobrym wzorem dla Twojego dziecka jest rozpoznanie Twoich najmocniejszych stron i zrobienie z nich właściwego użytku. Jeśli Ty poczujesz się pewnie ze swoimi zaletami i będziesz potrafiła je wykorzystać w codziennym życiu, Twoje dziecko nabędzie te cechy poprzez obserwację i kopiowanie.

Działaj.

Jeśli chcesz nauczyć dziecko konkretnych zachowań, sama musisz się tak zachowywać. Zamiast więc mówić do dziecka, czego od niego oczekujesz, pokaż mu to codziennie w swoich reakcjach i czynnościach. Maluch zwraca większą uwagę na Twoje działania, niż słowa. Szybko przejmie od Ciebie nowe nawyki i nauczy się pożądanych zachowań. Wyeliminuj u siebie te zachowania, których nie chcesz przekazać swojemu dziecku, a wzmocnij te, które chcesz żeby maluch od Ciebie przejął. 

5 minut dziennie.

Praktyka czyni mistrza. Jeśli poświęcisz kilka minut dziennie na pracę nad wzmocnieniem swoich pozytywnych zachowań i zalet, nie będziesz wiedział nawet, kiedy wejdą Ci w krew. Wystarczy, że będziesz o nich pamiętał, powtarzał sobie w kółko, jak chcesz reagować i stosował to w rzeczywistości. 
Chcąc nauczyć dziecko wiary w siebie, konsekwencji, porządku, okazywania czułości czy innych pożądanych cech, pozwól maluchowi zobaczyć Ciebie w działaniu. Jeśli chcesz dziecko czegoś nauczyć, po prostu  mu to pokaż!


W artykule używam zamiennie formy męskiej i żeńskiej w odniesieniu do obojga rodziców.

0 komentarze:

Prześlij komentarz