SPEŁNIJ SWOJE MARZENIA


Marzysz o nowym samochodzie, nowej świetnie płatnej pracy, super wycieczce na Kubę? A może obiecujesz sobie, że w Nowym Roku zmienisz swoje nastawienie do świata? Będziesz się więcej uśmiechać, zaczniesz uprawiać sport, poświęcisz więcej czasu na zabawę z dziećmi, zapiszesz się na kurs fotografii, jzyka włoskiego?

Nic prostszego! Możesz osiągnąć wszystko, czego pragniesz, jeśli tylko włożysz w to odrobinę wysiłku i pracy, uwierzysz w swoje możliwości i będziesz dążyć konsekwentnie do osiągnięcia wyznaczonego celu. Marzenia się spełniają przy odrobinie chęci z naszej strony.
Zatem do dzieła. Zamiast siedzieć z założonymi rekoma i czekać aż marzenia się spełnią same albo narzekać, że inni mają, a Ty nie, dopomóż im trochę. Nie pozwól, żeby życie za Ciebie decydowało. Jeśli naprawdę o czymś marzysz, to weź sprawy w swoje ręce i daj sobie szansę na kolejne szczęście!

Jak pomóc naszym marzeniom?

Przygotuj sobie dużą kartkę papieru albo jeszcze lepiej - weź fajny notes, do ktorego będziesz wracać co chwilę i spawdzać, na jakim etapie spełniania swojego marzenia jesteś.

1. Po pierwsze zdefiniuj marzenie i skonkretyzuj cel. Musisz dokładnie wiedzieć, czego pragniesz i do czego dążysz. Niech to będzie coś bardzo realnego, np: podróż do Kenii, nauka szycia na maszynie, poprawienie kondycji fizycznej czy comiesięczne wypady do kina. Im bardziej konkretne marzenie, tym lepiej wiesz, co masz robić, żeby je osiągnąć.

2. Po drugie zadaj sobie pytanie co Ci da osiągnięcie konkretnego celu, co zmieni się w Twoim życiu? To bardzo ważne pytanie, które pokaże Ci czy Twoje marzenie ma zapełnić pustkę w Twoim życiu, jest tylko mrzonką, czy rzeczywiście przyniesie Ci pożądaną zmianę na lepsze.

3. Po trzecie potraktuj swoje marzenie priorytetowo i na poważnie. Zamiast mówić, że fajnie byłoby pojechać w tym roku na wakacje do Włoch, zdecyduj, że właśnie tam pojedziesz w te wakacje i podporządkuj temu celowi swoje działania. Zaplanuj, jak możesz oszczędzać pieniądze na wymarzoną podróż, kup przewodnik po Włoszech, przeglądaj oferty. Dzięki takim działaniom Twoje marzenie stanie się bardziej realne, a Ty zaczniesz nim żyć.

4. Po czwarte załóż Album Marzeń albo stwórz Mapę Marzeń. Album to coś w rodzaju zamykanej książki, a mapa to najczęsciej tablica, do której przyczepiamy elementy związane z marzeniem. Do Albumu możesz wklejać więcej niż jedno marzenie. Na każdej kartce możesz zamiescić inne marzenie. Na tablicy wklejasz jedno marzenie. Mogą to być wycinki z gazet dotyczące Twojej wymarzonej podróży, stare bilety, zdjęcie walizki, itp. Tablicę warto zamieścić w widocznym miejscu, tak żeby codziennie móc na nią spojrzeć. Album również powinien leżeć w widocznym miejscu, tak żeby nie pokrył go kurz. Niezależnie co wybierzesz, wklejaj tam na bieżąco wszystko, co kojarzy Ci sie z Twoim marzeniem. Zapisuj szczegóły i ciesz się tym.

5. Po piąte podejdź do realizacji celu realistycznie. Nie oczekuj, że w ciągu miesiąca uzbierasz całą sumę potrzebną na podróż. Albo że nauczysz się dobrze francuskiego w tydzień. Wyznacz pewne ramy czasowe, w ciągu których zrealizujesz część swojego marzenia. Daj sobie odpowiedni czas na wszystko. Bądź cierpliwy i działaj systematycznie.

Zatem do dzieła. Zamiast siedzieć z założonymi rekoma i czekać aż marzenia się spełnią same, dopomóż im trochę. Nie pozwól, żeby życie za Ciebie decydowało. Weź sprawy w swoje ręce i daj sobie szansę na szczęście!

Tylko pamiętaj, że nic na siłę. Jesli coś Ci nie wychodzi, albo sam nie jesteś przekonany co do swojego planu, to po prostu spasuj. Nie wszystkie marzenia muszą zostać spełnione. Niektóre są z nami tylko po to, aby mieć o czym marzyć, żeby dawać nam siłę i energię do działań. Spełnianie marzeń to przygoda, przyjemność i radość. I tak powinniśmy o tym myśleć :)5 komentarze:

 1. Pamiętam jak na lekcji wychowawczej w szkole średniej robiliśmy takie Mapy marzeń. Na długo o tej mapie zapomniałam, ale cele realizowałam jak się okazuje. Niedawno znalazłam tą mapę i okazało się, że w wszystko co w niej zapisałam osiągnęłam, mimo że nie było to proste. Teraz muszę znowu ustalić soje cele, bo jakoś ostatnio, to czego ja chcę i ja potrzebuję zeszło na plan ostatni, a w zasadzie to czuję, że "wcale mnie nie ma".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niesamowite! Podobnie było z moim albumem marzeń.To, co w nim zapisałam i zobrazowałam, znalazło odzwierciedlenie w rzeczywistości.Widać, jak się na coś podświadomie ukierunkujemy, to w końcu to osiągniemy :)
   W tym roku poczułam podobnie do Ciebie. Od nowa ustaliłam cele na ten rok, tak żeby móc im podporządkować swoje działania, żeby marzenia mi się nie rozmyły w codziennym zabieganiu.

   Usuń
  2. najciekawsze jest to, że najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, że oto właśnie spełniliśmy swoje marzenie. uświadamiamy to sobie po latach, gdy przypadkiem trafimy właśnie np. na pamiętnik. a najsmutniejsze jest to, że mimo spełnienia tego, o czym marzyliśmy, nie zawsze czujemy się szczęśliwi.

   Usuń
  3. Wszystko chyba leży w poczuciu szcześcia i spełnienia, które powinniśmy nosić w sobie.
   "Jeśli jesteś szczęśliwym człowiekiem, masz poczucie, że jest dobrze, odnosisz sukcesy, spotykasz uczciwych ludzi, masz plany, marzenia i realizujesz je bez pośpiechu.Wszystko jakby dzieje się samo, a ty cieszysz się z tego, co masz". Beata Pawlikowska
   Tak to chyba powinno wyglądać :)

   Usuń
 2. Pewnie! Najważniejsze to... nie narzekać, tylko przystąpić do realizacji marzeń :)

  OdpowiedzUsuń