POZBĄDŹ SIĘ POCZUCIA WINY


Poczucie winy jest nieodłącznie wpisane w macierzyństwo. Wiekszość z nas obwinia się o wszelkie trudności związane z wychowaniem małego człowieka. Za mało się bawimy z dzieckiem, zostawiamy je pod czyjąś opieką, wyjeżdzamy, zdarzy nam się krzyknąć, nie mamy wystarczająco cierplwości...i tak możnaby mnożyć przykłady. Najlepszą metodą na uporanie się z dołującym poczuciem winy, jest pozytywne myślenie, używanie pozytywnego języka i odkrycie tego, co je wywołuje.

Przede wszystkim - Wzmocnij pozytywne uczucia!

Pod spodem znajdziesz bardzo proste ćwiczenie, które pokazuje stany, w jakich większość mam chciałaby się znaleźć, oraz praktyczne sposoby na ich osiągnięcie.

Pomyśl chwilę i zdecyduj, który ze stanów, zwanych w ćwiczeniu - pozytywnym uczuciem, chciałabyś poczuć w najbliższym dniu. Zanotuj na kartce, jakie działania możesz podjąć, aby to osiągnąć. Pomogą Ci w tym - przykłady działań. Pamiętaj, że im prostszy sposób, tym łatwiej wprowadzić go w życie. Na przykład, jeśli chcesz mieć dobry nastrój, zrób jedną z rzeczy, którą od dawna odkładasz.

Pozytywne uczucie                                              Przykłady działań


Dobry nastrój                                                     Zrób jedną z rzeczy, którą od dawna odkładasz.

Zadowolenie                                                      Ciesz się tym, co masz i dziel się ze swoimi dziećmi.

Odpręzenie                                                         Weź długą kąpiel.

Spokój                                                               Napisz trzy rzeczy, które robisz dobrze, jako mama.

Przypływ energii                                                 Wybierz się na dłuższy spacer.

Szczęście                                                            Przytul dziecko i poczytaj mu albo opowiedz bajkę.

Rozbawienie                                                       Zrób coś, aby rozbawić dziecko. Ty też się uśmiechniesz.

Inne                                                                    Zrealizuj własny pomysł.


Wykonaj ćwiczenie i przejdź do czynów. Poczuj satysfakcję i radość, gdy zauważysz, że masz dobry nastrój, jesteś zadowolona, spokojna, pełna energii, szczęśliwa lub rozbawiona. Koncentrując się na tym, co chcesz osiągnąć, dostrzeżesz różnicę. Twoje dziecko także ją zauważy.Korzystałam z książki pt." Akadema najlepszej mamy pod słońcem", Lorraine Thomas


4 komentarze:

 1. Propozycje nr 1, 5 i 6 potrafią zdziałać prawdziwe cuda ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mądre słowa. Też czasami dopadają mnie takie wyrzuty sumienia, że jestem nie taką mama jak bym chciała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba każda z nas tak czasem ma.Na szczęście istnieją sposoby, żeby rozprawić z niekorzystnymi stanami i poczuć się szczęśliwą mamą :)

   Usuń