8 SPOSOBÓW, KTÓRE POMOGĄ DZIECKU OSWOIĆ SIĘ Z PRZEDSZKOLEM

Źródło
Jeśli Twój maluszek we wrześniu po raz pierwszy w życiu spotka się z przedszkolem, dobrze już teraz go do tego przygotować. Dla dziecka rozstanie z rodzicami i zmierzenie się z olbrzymią samodzielnością i całkiem nowym światem, to wielki stres i wielka zmiana życiowa. Wymaga od Małego Człowieka niesamowitej odwagi, wiary w siebie i ludzi, ogromnej determinacji i ciekawości. Rozstanie z domem, z ciepłem bliskich osób i poczuciem bezpieczeństwa, może być dla dziecka dużym szokiem. Dlatego warto je przygotować na tak dużą zmianę trochę wcześniej. 

Jak możesz dziecku pomóc?

1. Opowiadaj o przedszkolu.

Mów dziecku o tym , jak wygląda dzień w przedszkolu. Opowiadaj mu o tym, że pozna nowe koleżanki i nowych kolegów, że będzie się bawiło z dziećmi i wypróbuje nowe, fajne zabawki. Powiedz mu również, że pozna nowe, miłe ciocie, które mu zawsze pomogą. Podaj dziecku, jak najwięcej informacji, dotyczących konkretego przedszkola, do którego idzie. Dziecko, które zna nowe miejsce z opowieści, będzie miało mniejszy problem z adaptacją. 
Dobrym sposobem na oswojenie z przedszkolem jest wykorzystanie do tego książeczek. My od kilku miesięcy czytamy prostą książeczkę pt: "Misia Marysia i jej wesoły dzień w przedszkolu".

 2. Idź z dzieckiem na zakupy.

Pozwól maluszkowi wybrać coś, co zabierze ze sobą do przedszkola. Może być to wyjątkowy plecak, do którego schowa swojego ulubionego misia, może jakaś zewnętrzna część garderoby, którą dziecko będzie często ubierało. Może kapciuszki, albo nowa przytulanka. Niech dziecko samo dokona wyboru. Poczuje się dzięki temu doroślejsze, a to poczucie będzie mu potrzebne, żeby zmierzyć się z nową sytuacją.
 3. Pokaż maluszkowi jego przedszkole.

Idź z dzieckiem na spacer w okolice jego przedszkola. Zajrzyjcie do środka przez okno, obejrzyjcie przedszkolny plac zabaw,a jeśli to możliwe, wejdźcie do środka i krok po kroku pokaż dziecku, każdą część przedszkola. A może w twoim przedszkolu organizowane są dni adaptacyjne? Wiele placówek zaprasza dzieci wraz z rodzicami na wspólne spotkania, dzieki którym maluch ma okazję zpoznać się z przedszkolem. Jeśli tak jest w placówce, która wybraliście, to koniecznie skorzystaj z tej opcji. To świetna okazja dla dziecka, żeby na spokojnie, w Twojej obecności zapoznać się z nowym miejscem, nowymi ciociami, zabawkami i kolegami. Będzie mu łatwiej, kiedy przyjdzie dzień rozstania z Tobą.

4. Zwiększ kontakt dziecka z rówieśnikami.

Jeśli Twój maluszek nie miał zbyt dużego kontaktu z innymi dziećmi, teraz jest dobry czas, żeby to nadrobić. Wychodź z dzieckiem, jak najczęściej na place zabaw, siadaj z nim w piaskownicy, zachęcaj do zabawy z innymi dziećmi. Zachęć swojego maluszka, żeby się przedstawił, albo zapytał kolegę o jego imię. Te drobne elementy pomogą mu w lepszej socjalizacji i zwiększą jego pewność siebie. 


5. Sprawdź, czy Twój maluch ma opanowane podstawowe umiejętności.

W przedszkolu Panie prawdopodobie będą oczekiwały od Twojego maluszka pewnych elementów samoobsługi. Ćwicz z malcem podstawowe umiejętności, takie jak samodzielne wkładanie i sciąganie butów, mycie i wycieranie rąk, korzystanie z toalety, zakładanie majteczek, spodni, rajtuek i sweterka oraz posługiwanie się łyżką i widelcem. Prawdopodobnie przedszkolne ciocie pomogą Twojemu dziecku na początku, ale maluszek lepiej się poczuje, jeśli będzie potrafił wykonyać wiekszość czynności samodzielnie.

Źródło
6. Zostaw dziecko poza domem z bliską osobą.

Jeśli masz taką możliwość, to skorzystaj z pomocy rodziny abo dobrych znajomych i zostaw u nich swojego szkraba na godzinę lub dwie. Postaraj sie tak zrobić kilka razy, zanim dziecko pójdzie do przedszkola. Pomoże mu to w zaakceptowaniu faktu rozłąki. Dobrze, jeśli dziecko przeżyje rozstanie z Tobą na innym gruncie i oswoi sie z myślą, że czasem zostaje bez Ciebie, ale potem po nie wracasz. 
W wielu miastach, klubokawiarnie i kluby malucha organizują zajęcia przedprzedszkolne, podczas których dziecko ma okazję spędzić kilka godzin bez mamy. Moja Amelka była na takich zajęciach po raz pierwszy w tym tygodniu i świetnie sobie poradziła. Bawiła się z dziećmi przez 2 godziny Kiedy po nią wróciłam pokazała mi, co udało jej się zrobić podczas zajeć, a potem była z siebie bardzo dumna i opowiadała, że została sama w przedszkolu. 
Jeśli więc masz taką okazję, to skorzystaj z tego typu zajęć.

7. Mów, że wrócisz.

Za każdym razem, kiedy zostawiasz dziecko poza domem: u rodziny, znajomych bądź na zajęciach, powiedz mu, że po nie wrócisz. Przygotuj dziecko na rozstanie. Nie okłamuj i nie wychodź po kryjomu. Może to utrwalic w dziecku lękowy model i przyczynić się do niecheci do przedszkola  do rozstań z Tobą. Poza tym może to zaburzyć jego zufanie do Ciebie. 

8. Ciesz sie faktem, że dziecko idzie do przedszkola.

Uczyń z faktu pójścia dziecka do przedszkola radosne wydarzenie. Ciesz się wraz z malcem tym, że pozna nowych kolegów i że będzie się fajnie bawić. Zaraź malucha swoją radością. Opowiadajcie o tym wydarzeniu ciociom i babciom. Pozwól dziecku dopowiadać szczegóły, chwalić się. Dzięki temu, dziecko poczuje dumę i radość z faktu pójścia do przedszkola.


1 komentarze:

  1. rodzicom też trzeba pomóc zmierzyć się z tą sytuacja kryzysową http://memamy.blogspot.com/2014/09/6-sposobow-jak-pomoc-rodzicowi-w.html

    OdpowiedzUsuń