KANGUROWANIE - WSPANIAŁY KONTAKT SKÓRA DO SKÓRY

Źródło

Co to jest kangurowanie?

Kangurowanie to wspaniała, naturalna metoda opieki oraz wspierania rozwoju noworodka. Jest to określony sposób trzymania maluszka skóra przy skórze, który umożliwia dziecku bardzo bliski kontakt z Tobą. Kiedy maluszek jest w tak bliskim kontakcie, słyszy wyraźnie bicie Twojego serca i Twój oddech, co przypomina mu o życiu płodowym. Jest ogrzewany Twoim ciałem i rozpoznaje Twój zapach. Dzięki temu czuje się bezpieczny i jest spokojniejszy. Zazwyczaj w pozycji kangura maluszek bardzo szybko zasypia, głębokim, spokojnym snem. Ten sen różni się zazwyczaj od snu w łóżeczku. Jest głębszy, dzięki czemu dziecko odpoczywa i dzięki temu o wiele lepiej i szybciej się rozwija. Czasem podczas kangurowania maluszek szuka kontaktu wzrokowego z Tobą, co z kolei wspaniale wpływa na powstanie wyjątkowej, głębokiej więżi między Wami.

Korzyści dla Ciebie i dziecka

Metoda kangurowania jest bardzo znana na oddziałach szpitalnych noworodków oraz oddziałach neonatologicznych. Badania potwierdzają, że ten specyficzny kontakt ciała do ciała sprawia, że dzieci są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Ich oddech się stabilizuje, zwiększa się odporność organizamu, a przyrost wagi jest większy. Stabilizuje się laktacja, dzięki czemu karmienie piersią jest prostsze i przyjemniejsze. A Ty nabierasz większej pewności siebie. Dzięki tak bliskiemu kontaktowi, pomiędzy Tobą a dzieckiem tworzy się niesamowita, głęboka wieź, która jest wspaniałą podstawą Waszych relacji na całe życie. Poza tym, dzięki kiedy tulisz do siebie niemowlą, wydzielają się u Ciebie hormomy szczęścia, dzięki którym czujesz się zrelaksowana i radosna i masz dużą szansę na uniknięcie depresji poporodowej.

Źródło

Kiedy i ile kangurować? 

Kangurować można zdrowe niemowlę zaraz po urodzeniu przez około pół godziny. W ciągu kolejnych tygodni i miesięcy możesz kangurować noworodka tak często jak tylko chcesz i tak długo jak chcesz. Zaleca się jednak, żeby jednorazowe ułożenia dziecka w tej pozycji nie trwało krócej niż godzinę. 
Kangurować może każdy, kto pozostaje w bliskim kontakcie z maluszkiem. Najczęściej jest to mama, tata, rodzeństwo oraz dziadkowie. 
W krajach afrykańskich, niemowlęta urodzone przedwcześnie, kangurowane są przez swoje mamy nawet 24 godziny na dobę. 
Dzieci urodzone przedwcześnie oraz niemowlęta z problemami zdrowotnymi, mogą być kangurowane, jeśli ich stan na to pozwala i zawsze za zgodą i pod kontrolą personelu medycznego.
Nie wszystkie placówki stosują tę metodę, więc jeśli planujesz kangurować maluszka, to wspomnij o tym lekarzowi czy położnej, zapytaj czy nie ma przeciwskazań, poproś o poradę, jak zacząć.

Jak to zrobić?

Dziecko podczas kangurowania powinno mieć na sobie tylko pieluszkę. Maluszek utrzymuje ciepłotę ciała poprzez bliski kontakt z Tobą. Klatka piersiowa i brzuszek dziecka muszą przylegać do Twojej skóry, co zapewni prawidłową regulację ciepła. Dla Ciebie najwygodniejsza będzie rozpinana z przodu bluzka lub koszula, którą z łatwością okryjesz dziecko. 
Jeśli kangurujesz wcześniaka na oddziale szpitalnym, zapytaj personel, jak prawidłowo zabezpieczyć dziecko przed utratą ciepła.

Pozycja, w której się kanguruje niemowlę jest bardzo ważna. Dziecko powinno leżeć pionowo pomiędzy piersiami, z główką na jednej piersi, albo troszkę wyżej pod Twoją brodą. Nóżki dziecka muszą być podkurczone. Jeśli siedzisz prosto albo chodzisz, musisz podtrzymywać pośladki dziecka, w celu większego bezpieczeństwa. Jeżeli używasz profesjonalnego koca albo chusty, możesz spokojnie wykonywać codzienne czynności. Jeśli leżysz albo siedzisz, możesz zamknąć oczy i odpocząć wraz z maluszkiem, posłuchać muzyki albo przeczytać kawałek książki. I czerpać z wsplnie spędzonych chwil z maluszkiem tyle przyjemności, ile tylko możliwe.

Film, który wspaniale opowiada i pokazuje, jak prawidłowo ułożyć niemowlę do kangurowania.
http://www.youtube.com/watch?v=BwJOaz87pxg6 komentarze:

 1. Piękne! To musi być cudowne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Głęboki kontakt jest czymś niezastąpionym i wspaniałym, a dla dziecka ogromnie potrzebnym!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, kangurowanie jest niesamowite! Można je stosować praktycznie bez ograniczeń, nie wymaga nauki i jest za darmo, a efekty są wspaniałe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie kangurowałam, ale nosiłam w nosidle i często w dzień drzemałam top-less na plecach, z maluchem śpiącym na moim brzuchu, z głową na moich piersiach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uwielbiałam, kiedy córeczka spała na moim brzuchu :) Czasem korzystałam i kimałam razem z nią, a czasem czytałam ksiażkę :)

   Usuń
 4. Mieliśmy ciężki długi poród, ale z tego co pamiętam to wspaniałe uczucie jak taka kruszynka leży na tobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie pierwsze kangurowanie po porodzie było niesamowite.Nagle wszystko się skończyło, córcia była na świecie i tuliła się do mnie :) Bardzo wzruszające!Później kładłam ją tak dość często, bo bardzo szybko się tak uspakajała :)

   Usuń