6 PROSTYCH SPOSOBÓW POMOCNYCH TACIE W NAWIĄZANIU KONTAKTU Z MALUSZKIEM

Wspólnie spędzony czas to ogromny życiowy prezent, jaki możesz ofiarować swojemu maluchowi! Im więcej dasz mu z siebie dzisiaj, tym więcej otrzymasz od dziecka w przyszłości. Bawiąc się z dzieckiem, pielęgnując je, angażując się w jego codzienność, dajesz mu komunikat, że go kochasz, że jest dla Ciebie ważne.
Masz szansę na wspaniałą, głęboką relację ze swoim dzieckiem. Wykorzystaj to i już dziś zacznij spędzać więcej czasu z maluszkiem.

Jak to zrobić?

1. Nakarm dziecko.
Jeśli wciąż jest karmione tylko piersią, to poproś partnerkę, żeby czasem odciąnęła odrobinę pokarmu, tak żebyś mógł nakarmić dziecko butelką. Jeśli dziecko jest starsze i jest już częściej karmione butelką, wybierz sobie jedno karmienie dziennie, na przykład wieczorem przed snem malucha i karm go każdego dnia. Niech to będzie Twój wyjątkowy czas spędzony tylko z dzieckiem.

Pozycja, w której najczęściej karmi się dziecko, sprzyja nawiązaniu pięknego wzrokowego kontaktu, między rodzicem a dzieckiem. Jeśli dziecko je już tylko pokarmy stałe, to wciąż świetna okazja dla taty do przejęcia roli karmiącego opiekuna na przykład podczas śniadań i kolacji.

2. Zaśpiewaj kołysankę.
Dzieci uwielbiają głosy najbliższych osób. Śpiewaj maluszkowi piosenki, kiedy kładziesz go spać po południu bądź wieczorem. Dziecko prawdopodobnie będzie zachwycone, a Ty poczujesz się dowartościowany i potrzebny. Jeśli maluszek nie lubi śpiewu, możesz do niego szeptać delikatnie, nucić, albo opowiadać różne historie. Tatusiowie mają świetną wyobraźnię.


3. Wykąp maluszka!
Jeśli na początku boisz sie, że nie dasz sobie rady, rób to przez jakiś czas wraz ze swoją partnerką. I nie bój się. Z pewnością nie skrzywdzisz maluszka. A jeśli będzie płakał? To normalne, bo dzieci często płaczą z różnych powodów. Na poczatku to praktycznie ich jedyny sposób komunikacji z nami.
Niech kapiel stanie się waszą codzienną rutyną. Większość maluchów lubi pluskanie w wodzie i stwarza to świetną okazję do wspólnej zabawy.

4. Zrób dziecku masaż.
Zrób maluchowi kojący masaż. Wybierz do tego odpowiedni czas, kiedy dziecko jest w dobrym nastroju. Jeśli kąpiesz maluszka, wykorzystaj moment zaraz po kąpieli. Wysusz dobrze skórę dziecka i wymasuj delikatnie całe jego ciało oliwką. Masaż wspaniale wspomaga rozwój dziecka, a dodatkowo pogłębia Waszą relację. Z moich obserwacji wynika, że tatusiowie bardzo dobrze sobie radzą z masowaniem swoich maluszków i bardzo to lubią. A dzieci? Są zachwycone oczywiście.


5. Baw się z dzieckiem.
Usiądź spokojnie z maluszkiem i po prostu się z nim baw. Odłóż telefon, zamknij komputer, nie myśl o pracy. Nawet niemowlę lubi jak się do niego mówi, pokazuje różne rzeczy, opowiada o świecie. Ze starszym dzieckiem możesz się bawić stosownie do jego wieku. Najlepsze są proste, wymyślone przez nas,  twórcze zabawy. Poświęć dziecku choć kilka minut prawdziwej zabawy każdego dnia. Zobaczysz, opłaci Ci się.
Uśmiech na twarzy malucha, radosny śmiech, jego mała rączka na twojej twarzy, a potem buziak i "dziękuję tatusiu" - bezcenne.

6. Ubieraj maluszka.
Pomóż w ubieraniu dziecka. Możesz tak, wspólnie z dzieckiem zaczynać nowy dzień, albo przygotowywać go do snu. Zmieniaj pieluszke, kiedy jest taka potrzeba. Korzystaj z każdej okazji, żeby spędzić trochę czasu z dzieckiem. Nie bój się, poradzisz sobie. Przebieranie to świetny moment na zabawę. Możesz całować stópki dziecka i robić "pierdzioszki" na jego brzuszku. Maluch będzie zachwycony. A i Ty zapewne uśmiechniesz się nie raz, słysząc radosny chichot malucha.

Pamiętaj tato. Jesteś najlepszym tatą dla swojego szkraba.
I już dziś budujesz Waszą relację na całe życie. Warto o nią zadbać już teraz. 4 komentarze:

 1. Tak, Tato zatrzymaj się czasem i pobądź z dzieckiem tu i teraz, bo czas mija nieubłaganie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bezpowrotnie. To, o co zadbamy dziś, zaowocuje w przyszłości :)

   Usuń
 2. Świetny artykuł, pokazałam go mojemu M. :) powiedział, że jak tylko dorobimy się bobaska to będzie spełniał wszystkie wyżej wymienione punkty :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i bardzo mi miło :) To naprawdę wspaniałe, kiedy tata angażuje się w życie swojego maluszka :)

   Usuń