MASA SOLNA - PROSTA I TWÓRCZA ZABAWAMasa solna to świetna zabawa rozwijająca wyobraźnię. Jest tania, prosta i bezpieczna dla dzieci praktycznie w każdym wieku. Większość maluchów uwielbia się nią bawić. Można ją wałkować i ugniatać. Można z niej lepić i wykrajać różne kształty.
Robi się ją bardzo prosto i można ją przechowywać w lodówce przez kilka dni. W porównaniu z plateliną, jest całkowicie nietoksyczna, dlatego nadaje się już dla najmłodszych. Nawet niespełna roczny maluszek może próbować swoich sił w tej rozwijającej zmysły zabawie. A jak weźmie kawałek do buzi ? To z pewnością nic mu nie będzie. Poczuje jedynie smak soli.

Oczywiście, każda zabawa musi być nadzorowana przez rodziców. Zawsze i wszędzie.  Ale nie dajmy się zwariować i pozwólmy maluchom brudzić się, smakować, odkrywać. Niech się bawią i cieszą, ile wlezie, to jest ich świat i ich dzieciństwo. Piękne wspomnienia na całe życie.

Potrzebujemy tylko mąkę, sól i wodę.

Taka sama ilosć mąki i soli oraz połowa ilości wody. Czyli na przykład: szklanka mąki plus szklanka soli plus pół szklanki wody.


Wsypujemy mąkę i sól do miski, dolewamy wodę i zagniatamy ciasto. Wodę dolewamy według potrzeby. Konsystencja ciasta powinna być podobna do ciasta na pierogi.
Jeśli chcemy, żeby masa była bardziej elastyczna, możemy dosypać 2 łyżki mąki ziemniaczanej.
Starsze dzieci mogą mieszać składniki i zagniatać ciasto razem z Wami. To dla nich prawdziwa frajda!


Teraz przygotowyjemy miejsce,w którym dziecko może się bawić i brudzić. Ja na przykład ustawiam córeczce duży taboret w kuchni na kafelkach. Przykrywam go plastikową nakładką, żeby było łatwo wymyć i nie stresuję się, że mam potem dużo sprzatania. A córcia spokojnie się bawi.

Co można zrobić z masy solnej?

Wszystko, co tylko podpowie wyobraźnia.
Ja daje córeczce wałek, plastikowy nożyk, foremki i różne śmieszne kuchenne gadżety i pozwalam jej się po prostu bawić. A reszta to jej inwencja twórcza.
Jeśli dodacie trochę kakao, masa będzie miała kolor brązowy, a jak dodacie kurkumy kolor będzie żółty. I tak możecie kombinować z kolorami wedle uznania.


Możecie skorzystać z okazji i zrobić odbicie rączki albo nóźki maluszka.

Weźcie kawałek masy, rozwałkujcie go dokładnie i przyciśnijcie dłoń dziecka. Włóżcie do piekarnika i pieczcie w termoobiegu w niskiej temperaturze około 80 stopni przez godzinę. Żeby odcisk wygladał ładnie po wyschnięciu, możecie go pomalować bezbarwnym lakierem do paznokci. Albo kolorową farbką. I juz - piękna pamiątka gotowa.

Tak samo możecie zrobić, z tym co ulepi dziecko. Upieczcie wytwory maluszka w piekarniku, a potem pozwólcie mu je pomalować kolorowymi farbami. Dziecko z pewnością będzie zachwycone zabawą i efektami swojej pracy.

Badzo rozwojowa, zmysłowa i twórcza zabawa.
Szczerze polecam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz