KIM JEST POŁOŻNA ŚRODOWISKOWO-RODZINNA I DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z JEJ USŁUG


Jakiś czas temu poznałam bardzo sympatyczne położne środowiskowe z Krakowa, panią Lucynę i Beatę. To dzięki nim dowiedziałam się, że jeszcze w ciąży mogę zostać objęta ich opieką, korzystać ze spotkań z nimi oraz ich porad. Nie, nie wiedziałam tego wcześniej. Nikt nie udzielił mi tych informacji. Nie znalazłam żadnej ulotki na ten temat w poradni zdrowia czy gabinecie lekarskim. Nie wiedziałam również, że położną mogę znaleźć sama i nie muszę wcale czekać na przyjście położnej z poradni zdrowia. Nie  wiedziałam również, że jeśli nie wypełnię sama odpowiedniej deklaracji, to położna do mnie nie przyjdzie, bo nie ma w Polsce przekazu informacji pomiędzy szpitalami a resztą służby zdrowia. A kiedyś był i położne zyskiwały informacje o kobietach, które urodziły dzieci automatycznie od szpitala.

Aktualnie odbywa się już kilka kampanii promujących wiedzę na temat dostępności położnych dla kobiet w ciąży oraz po porodzie. I powiem Wam dziewczyny, że warto z tej wiedzy skorzystać.  Wart o skorzystać z tego, co Wam się należy i zyskać komfort opieki kogoś doświadczonego. Szczególnie jeśli jest to wasza pierwsza ciąża. Warto poświęcić chwilę czasu i znaleźć odpowiednią położną w swoim mieście. Taką, z którą znajdziecie wspólny język i uznacie, że jest godna Waszego zaufania.


Kim jest położna środowiskowa?

Położna środowiskowo-rodzinna to osoba, która w ramach umowy z NFZ sprawuje kompleksową, pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną nad kobietą oraz opiekę neonatologiczną nad noworodkiem.

Każda dorosła kobieta ma prawo wyboru położnej środowiskowo-rodzinnej. Położna ta w ramach kontraktu z NFZ realizuje bezpłatnie kompleksową opiekę nad rodziną. Położne pracują zarówno w przychodniach rodzinnych, jak i osobnych gabinetach. Jedynym warunkiem skorzystania z usług oferowanych przez położne, jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji w przychodni rodzinnej bądź bezpośrednio u konkretnej położnej u niej w gabinecie.


Opieka nad kobietą w ciąży

Jeśli jesteś po 21 tygodniu ciąży, to już w tym momencie możesz wybrać swoją położną i korzystać bezpłatnie z jej pomocy.
Położna pomaga kobietom:
- przygotować się do porodu, połogu, opieki nad noworodkiem oraz rodzicielstwa 
- prowadzi edukację przedporodową, zwłaszcza dla kobiet wysokiego ryzyka 
- prowadzi edukację z zakresu szkoły rodzenia
- pokazuje ćwiczenia gimnastyczne w ciąży
- pomaga w przygotowaniu domu na przyjście dziecka.

Położna prowadzi zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe z kobietami. Spotyka się ze swoimi pacjentkami u siebie w gabinecie bądź w domu u pacjentki.

Opieka nad matką i noworodkiem

Po porodzie położna opiekuję się mamą i noworodkiem do ukończenia 2 miesiąca życia dziecka. Przychodzi do domu pacjentki w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie, na conajmniej 4 wizyty patronażowe, podczas których:
- pomaga mamie w prawidłowym karmieniu piersią
- mierzy i waży maluszka, a także sprawdza jego odruchy i ogólny stan zdrowia
- udziela porad na temat pielęgnacji noworodka, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych oraz opieki medycznej i socjalnej
- pomaga przy pierwszej kąpieli
- ocenia stan zdrowia mamy
- obejmuje rodzinę wsparciem emocjonalnym.

Nie zwlekaj i skontaktuj się z położną już w ciąży. Możesz zyskać nieocenione wsparcie i bezcenną wiedzę przydatną na początku Twojej rodzicielskiej drogi.


Jesli jesteś z Krakowa, to szczerze polecam usługi położnych srodowiskowo-rodzinnych na Os. Kolorowym 21. Kontaktować możesz się z nimi telefonicznie 0662-876-429 bądź przez ich stronę facebookową.

0 komentarze:

Prześlij komentarz