DODAJ DZIECKU PEWNOŚCI SIEBIE

Źródło


Głęboka więź wzmacnia pewność siebie


Silna więź z dzieckiem i wspaniały kontakt, jaki z nim masz, to idealny punkt wyjścia do budowania  i wzmacniania pewności siebie. Dzięki temu, że wspierasz dziecko codziennie, bawisz się z nim i dajesz mu pozytywne komunikaty, Twój maluch uwierzy we własne siły i możliwości. Będzie odważniejszy i z chęcią siegnie po to, co nowe i nieznane.

Pewność siebie to kluczowa cecha, dzięki której dziecku łatwiej będzie się zmierzyć ze światem i z ludźmi. Nauka i poznanie świata przyjdzie mu z większą łatwością i bez lęku.
Pod spodem znajdziesz proste sposoby dodawania dziecku pewności siebie. Większość z nich prawdopodobnie stosujesz nieświadomie każdego dnia, ale nie zaszkodzi sobie przypomnieć.

Ćwiczenie:
Czy w ciągu ostatniej doby stosowałeś, którąś z poniższych metod? Którą?
Każda twierdząca odpowiedź oznacza, że zrobiłeś coś, żeby dodać dzieciom wiary w siebie i zapewnić im poczucie bezpieczeństwa.

 1. Wspieram.
 2. Patrzę dziecku w oczy.
 3. Bawię się z dzieckiem.
 4. Mówię mu, że je kocham.
 5. Nagradzam i chwalę.
 6. Przytulam.
 7. Dowartościowuje.
 8. Słucham.
Źródło


Pamięć o osiągnięciach wzmacnia pewność siebie

Czas spędzony z dzieckiem to bezcenne doświadczenie, które bardzo szybko mija. Czasem nam się wydaje, że nie zapomnimy ważnych wydarzeń z życia dziecka, takich, jak pierwsze słowo, pierwszy ząbek, pierwszy raz wypowiedziane - mamo, tato. A jednak, nasze życie rodzinne jest tak intensywne na każdym kroku, że po jakimś z trudem sobieprzypominamy pewne rzeczy. 

Twój maluch każdego dnia zdobywa nowe umiejętności, a Ty jak większosć rodziców, z pewnością gromadzisz jego dzieła: odciski rączek i stópek, rysunki, figurki z modeliny, wyklejanki i wiele innych. 
Pamięć o osiągnięciach i sukcesach dziecka jest bardzo ważna, a najlepszym sposobem, aby nie zapomnieć jest wyeksponowanie dziecięcych skarbów w różnych miejscach w domu i podziwianie ich.

Zrób przegląd dziecięcych skarbów i wybierz te, którymi można ozdobić ścianę, półkę w salonie czy pokój dziecięcy. Zrób galerię dziecięcych prac w jakimś miejscu  domu. Może na drzwiach? Może na korkowej tablicy na ścianie? Może w antyramach, w formie minigalerii? 
My na przykład, aktualne prace ręczne i rysunki Amelki zawsze ustawiamy w widocznym miejscu w kuchni i na lodówce. Po jakimś czasie przenosimy dzieła do jej pokoju i część chowamy do pudełka skarbów, a cześć wystawiamy na półkach.
Fajnie tak czasem spojrzeć sentymentalnie w przeszłość i przypomnieć sobie swoje uczucia. Fajnie usiąść i wspólnie z dzieckiem przypominać, kiedy powstał ten piekny rysunek, ta figurka, czyta odbitka rączki.

Dziecku otoczonemu tyloma dowodami własnych osiągnięć, z pewnością nie zabraknie wiary w siebie!


3 komentarze:

 1. Ostatnio zdałam sobie sprawę, że pewność siebie to klucz do przeżycia życia po swojemu, pracujemy nad tym także :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam się, czy pewność siebie jest wyuczona (bardziej doświadczona) czy zapisana w genach. Obserwując szkolne dzieci zauważyłam, że pewne siebie są te, których rodzice są pewni siebie, odważni, zabierający swe pociechy "w świat" - na basen, wycieczki, często za granicę, czyli dzieci obyte. Te, które są zamknięte w czterech ścianach, w swej małej ojczyźnie, najczęściej wiosce, nie zostaną wyposażone w odwagę, niestety. Na szczęście doświadczenia życiowe mogą sprawić, że jako dorośli, będą odważniejsi. To chyba z własnego doświadczenia, a może to jednak geny?

  OdpowiedzUsuń