JĘZYK NIEMOWLĄT - NIEWERBALNA KOMUNIKACJA ZE ŚWIATEM

Długo wyczekiwane, delikatne, bezbronne, cudowne - dziecko.
Radość, miłość, lęk i wiele innych emocji, które się kłębią w nas, kiedy na świecie pojawi się nasz wielki skarb. Taki cud - taka wielka odpowiedzialność. I mnóstwo pytań. Czy sobie poradzę? Czy będę potrafiła/ potrafił pomóc dziecku? Zrozumieć je? Odpowiedzieć na jego potrzeby?
To prawda, że jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, z którymi mierzy się każdy rodzic, to trudność w rozpoznaniu, czego dziecko potrzebuje, co chce nam zakomunikować. Dzieci komunikują się z nami o wiele wcześniej, jeszcze zanim wypowiedzą swoje pierwsze słowa. 

Niemowlę rodzi się ze zdolnocią do wyrażania kilku emocji, między innymi, złości, strachu, radości. Jeśli potrafimy odczytać te emocje i szybko reagujemy na sygnały, które dziecko nam wysyła, czuje się  ono bezpiecznie, a nasza więź z nim się wzmacnia.

Oczywiście, nie jest tak prosto odczytać sygnały wysyłane przez niemowlę. Nie wszystkie dzieci wysyłąją nam jasne komunikaty i czasem potrzebujemy kilku miesięcy, żeby sie z nimi w pełni porozumieć. Nie martw się jednak, z czasem nauczysz się rozpoznawać sygnały, które twój maluszek ci wysyła. Obserwuj go dokładnie, przylądaj mu się uważnie w różnych sytuacjach, słuchaj dokładnie jego płaczu, rejestruj, jakie miny robi, kiedy i w jakich sytuacjach drapie się za uszko, odwraca glówkę, mruży oczka, marszczy czoło czy się uśmiecha. I przede wszystkim odpowiadaj na jego komunikaty. Reaguj szybko na sygnały twojego dziecka i zaspokajaj potrzeby dziecka. Nie bój się, nie rozpieścisz go w ten sposób.

Dzięki twojej szybkiej reakcji na płacz maluszka, będziesz w stanie już niebawem rozróżnić dlaczego maleństwo płacze i czego mu w danym momencie potrzeba: czy jest głodne, zmęczone, ma mokrą pieluszkę, czy może czuje się samotne. Badź cierpliwy/a i spokojny/a w stosunku do swojego dziecka. Słuchaj i obserwuj. Ono będzie się czuło bezpieczne, a Ty szybciej się nauczysz z nim komunikować. Staraj się nawiązać dialog ze swoim maleństwem. To wspaniale wpłynie na waszą przyszłą więź i pomoże uniknąć wielu problemów.


Dlaczego warto reagować na sygnały, które dziecko nam wysyła?
1. Niemowlęta tracą mniej energii na zakomunikowanie nam swojej potrzeby, kiedy szybko na nią 
    odpowiadamy.
2. Szybka odpowiedź z naszej strony równa się mniej płaczu.
3. Nasza szybka reakcja pozwala dziecku na bezstresową komunikację ze światem.
4. Dzieci, które są wysłuchane, dorastają w poczuciu szacunku do siebie, poczucia własnej wartości, ufności  
    i umiejętności kontroli emocji.
5. Dzieci, których potrzeby są szybko zaspokajane szybciej regulują procesy karmienia i spania.
6. Dla nas rodziców to wielki zastrzyk pewności siebie, kiedy rozumiemy język naszych maluszków.
7. Odpowiadając na komunikaty wysyłane przez dziecko wzmacniamy proces przywiązania między nami, a 
    naszym skarbem.

Obserwując nasze dziecko bardzo ważne jest zrócenie uwagi na język całego ciała, nie tylko mimikę twarzy czy artykulację. Komunikat, który maluszek nam wysyła, najczęściej jest pełnym dialogiem skierowanym do nas.

Słuchajmy i odpowiadajmy na potrzeby komunikowane przez naszego maluszka. Da nam to poczucie spełnienia, pewności siebie, zaufania do swoich rodzicielskich zdolności, a także zbliży nas bardzo do naszego maleństwa. Dziecku natomiast da poczucie bezpieczeństwa, ufności do nas i poczucia, że jest ważne!0 komentarze:

Prześlij komentarz