O LĘKU I O ODWADZE


Czy Wy też bardzo boicie się o swoje pociechy? Trzęsiecie się, jak wdrapują się na meble, krzesła czy drzewa? Serce podchodzi Wam do gardła, kiedy zbliżają się z szelmowską miną do krawędzi? Boicie się że spadną, uderzą się, potłuką, skaleczą się?

Ja tak właśnie mam i dużo mnie kosztuje, żeby moim dzieciom tego nie okazywać, żeby nie zabraniać im wchodzenia na drabinki na placu zabaw, na schody, ślizgawki, murki. Żeby pozwolić im bez lęku poznawać świat, zdobywać odwagę na przyszłość, przekraczać swoje małe jeszcze granice, usamodzielniać się.
Kiedyś przeczytałam takie zdanie, które utkwiło mi w głowie.

"O wiele łatwiej jest wyleczyć złamaną nogę niż złamaną odwagę"

Od tamtej pory gryzę się w język za każdym razem, kiedy córeczka i synek odkrywają świat na swój dziecięcy odkrywczy sposób, a ja chciałabym krzyknąć "uważaj" i im w tym przeszkodzić.
I tak sobie myślę, że zbyt dużo w tym naszym świecie granic, zakazów, nakazów i lęków. Za dużo strachu, stresu, przewidywania.

Nie zabraniamy, nie krytykujmy, nie ostrzegajmy zbyt często. Nie straszmy.W zamian tego tłumaczmy i asystujmy. Poświęćmy czas na rozmowę z dzieckiem, na bycie przy nim, na wspólne eksplorowanie świata. Dzieci są takie mądre i tyle rozumieją. Dajmy im trochę mądrej wolności. Z troską, ale bez lęku. Pilnujmy-tak, asystujmy-tak, pokazujmy-tak, ale nie przekazujmy maluchom swoich lęków, nie zabierajmy im samodzielności.

Pozwólmy dzieciom być dziećmi. Dajmy im świat bez lęku. Dzieciństwo, które pełne będzie wspaniałych wspomnień. Wyposażmy je w odwagę, która pozwoli im pokonywać trudności w dorosłym życiu i da im siłę do tworzenia rzeczy wielkich.

6 komentarze:

 1. Świetny tekst... Powinniśmy być obok i pomagać, wspierać, a nie zabraniać i straszyć...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze napisane! a zdanie o złamanej odwadze już zapadło mi w pamięć. Osobiście jestem zdania, ze dzieci powinno się wychowywać utwierdzając je w poczuciu własnej wartości oraz oraz poczuciu możliwości pokonywania bariery strachu. Takie podejście pomaga później w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie dzieci się wspinają i szaleją;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieci lubią się bawić:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy kto ma dzieci wie, że słowo odwaga przy nich nabiera nowego znaczenia:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ważne jest, aby pociechom dać jak najwięcej możliwości odkrywania świata.
  Nasz lęk i strach jest nieunikniony, ale nie dajmy mu się pokonać.
  Szczególnie tyczy się to mam wcześniaków, które czasami o wiele bardziej starają się asekurować i pilnować swoich szkrabów. Zwalczmy to i pomyślmy o samodzielności i kształtowaniu się osobowości naszych maluchów :)

  OdpowiedzUsuń