O TYM, CZEGO POTRZEBUJE MALUSZEK W BRZUSZKU U MAMY I O TYM, CZEGO POTRZEBUJE MAMA, W CZASIE CIĄŻY


Źródło
Czego Potrzebuje Ciążowy Brzuszek ?
Miłości, Dotyku, Znajomego Głosu i Twojego Dobrego Samopoczucia.
Czy wiecie, ze już 8 tygodniowy maluszek w brzuszku u mamy zaczyna odczuwać rożne bodźce i uczy się je rozpoznawać?
Dlatego tak ważne jest zaopiekowanie się nienarodzonym dzieckiem już w czasie ciąży.

Dotyk mamy

Głaskanie swojego ciążowego brzuszka to naturalny odruch u większości kobiet. Kobieta ma świadomość, że nosi w sobie dziecko. Dotyka swojego rosnącego brzucha, gładzi go delikatnie. Wraz z rozwojem ciąży budzi sie w niej instynkt macierzyński, który pomaga jej dbać o swoje jeszcze nienarodzone niemowlę.

Dziecko uwielbia, kiedy je głaszczesz i dotykasz. Czuje twój dotyk poprzez ściany macicy. Rób to jak najczęściej! Wsłuchuj się w swoje dziecko, mów do niego, głęboko oddychaj i dbaj o siebie! Dziecko czuje twoje emocje i jest zależne od twojego nastroju. Twoje hormony docierają do niego i wpływają na jego rozwój. Jeśli jesteś spokojna i szczęśliwa, twoje dziecko jest również spokojne i czuje się bezpiecznie. Kiedy jesteś smutna, zła, zdenerwowana, hormony stresu docierają do maleństwa i sprawiają, że czuje się ono niepewnie i niespokojnie. 

Badania dowodzą, że przebieg ciązy ma znamienny wpływ na to, jakie dziecko będzie po urodzeniu. Jeśli ciąża jest nerwowa, niespokojna, pełna stresu, to dziecko po przyjściu na świat może być płaczliwe i niespokojne. Natomiast jeśli ciąża przebiega spokojnie i bezproblemwo, to bardzo prawdopodobnie twoje dziecko po urodzeniu będzie spokojniejsze i mniej płaczliwe. Nie oznacza to, że nie mamy się denerwować czy okazywać złości bądź smutku. Warto po prostu wypracować swoje sposoby na walke ze stresem i nauczyć sie odpoczywać.
Źródło
Relaks

Zadbaj o siebie i swoje samopoczucie w czasie ciąży. Jest to tak samo ważne dla ciebie jak i dla dziecka. Maluszkowi zapewni to spokojny rozwój, a tobie ułatwi przejście przez ciążę i poród. Może cię również uchronić przed depresją poporodową.

W zależności od twojej natury, upodobań, stylu życia oraz możliwości, znajdź sposoby na radzenie sobie ze stresem, odpoczynek i prawdziwy relaks.
Naucz się prostych techik oddechowych. To nic nie kosztuje,a pomaga radzić sobie ze stresem. Potrzebujesz tylko chwili ciszy i samotności. Zamknij oczy, rozluźnij mięśnie i zacznij głęboko oddychać. Wsluchaj się w rytm bicia twojego serca. Staraj się oddychać głęboko, miarowo, całym brzuchem, czyli przeponowo. Zapewni to dopływ tlenu do twojego organizmu i sprawi, że poczujesz sie spokojniejsza. Kiedy się już nauczysz technik oddechwych, będziesz mogła je stosować niezależnie od sytuacji. W stresującym momencie po prostu zacznij oddychać. Zobaczysz, pomoże ci się to uspokoić i nabrać dystansu.

Odpoczynek

Odpoczywaj, ile możesz. Twoje ciało w tym momencie potrzebuje tego bardziej, niż kiedykolwiek. Znajdź chwilę dla siebie każdego dnia. Usiądź na kilka minut na kanapie, wypij spokojnie herbatę, pozwól sobie na drzemkę, zrób dłuższa niż zwykle przerwe w pracy i przede wszystkim idź wcześnie spać. Sen jest lekarstwem na wszystko.

Idź na zajęcia typu pilates, joga dla kobiet w ciąży oraz basen, jeśli masz taką możliwość i brak medycznych przeciwskazań.
Pilates i joga dla ciężarnych wspaniale rozciągają i odciążają kręgosłup. Joga dodatkowo uspakaja i rozluźnia. Ćwiczenia te pomagają utrzymać twoje ciało w formie i przygotowują je do porodu. Pomogą ci również w nauce prawidłowego oddychania. Basen rozluźnia i wzmacnia mięśnie.
Dodatkowo na zajęciach grupowych poznasz inne przszłe mamy i będziesz miała świetną okazję do wymiany doświadczeń.
Pamiętaj jednak, żeby dobrać ćwiczenia do swoich możliwości oraz kondycji fizycznej.

Spaceruj na świeżym powietrzu. Dopływ tlenu zawsze korzystnie wpływa na nasze samopoczucie! Poprawia krążenie krwi, sprawia, że jesteśmy pełni energii, zapewnia dobry, spokojny sen. Jesli pogoda temu sprzyja idź na spacer. A jeśli nie masz ochoty, to usiądź na balkonie albo w ogrodzie i odpoczywaj!
Znajdź czas na kąpiel, przeczytaj książkę, obejrzyj film, idź do kosmetyczki, fryzjera, zrób to co lubisz i co sprawi ci przyjemnosć. Bądź sobą bardziej niż kiedykolwiek i zaspokajaj swoje potrzeby!

Źródło

Dotyk taty

Dla rosnącego w brzuchu dziecka ważny jest również dotyk taty. Maluszek w miare jak rośnie, uczy sie rozpoznawac bodźce i rozróżniać od kogo pochodzi dotyk. Jeśli przyszły tata regularnie dotyka i masuje brzuszek ciążowy, nawiązuje tym samym relacje ze swoim dzieckiem, jeszcze zanim pojawi się ono na świecie. Jest to bardzo ważne zarówno dla kobiety jak i dziecka. Kobieta czuje się bezpieczna i szczęśliwa. Świadomość, że tata jest zaangażowany, pomaga przyszłej mamie przejść przez ciąże i poród. A dla dziecka to możliwość poznania taty.

Dla kobiety bliski kontakt z maleństwem po porodzie jest naturalny. Tata jednak będzie musiał się go nauczyć. Głaskanie i dotykanie brzuszka w czasie ciąży z pewnością mu w tym pomoże. Nabierze on świadomości, że niebawem stanie się ojcem. Poczuje się pewniejszy siebie i bardziej potrzebny. Natomiast dziecko, które zna i rozpoznaje dotyk taty z okresu ciąży, po urodzeniu bedzie się czuło bardziej bezpiecznie w jego ramionach.

Źródło
Zachęcaj przyszłego tatę, żeby dotykał twój rosnący brzuszek. Od piątego miesiąca ciąży można już poczuć pierwsze ruchy dziecka, a czasem nawet zobaczyć małą rączkę bądź stópkę! 
Od 30 tygodnia ciąży, jeśli twój partner przyłoży ucho do brzucha, może usłyszeć bicie małego serdeuszka.

Dotyk rodzeństwa

Starsze dzieci również moga być zaangażowane w ciążę i rychłe pojawienie się na świecie braciszka lub siostrzyczki. Dotykając brzuszka mamy, dziecko oswaja się z faktem, że będzie miało rodzeństwo. 
Czuje się ważne i potrzebne. Kontakt z twoim ciążowym brzuszkiem zdecydowanie pomoże starszemu dziecku łatwiej zaakceptować fakt, pojawienia się rodzeństwa. Pozwól dziecku mówić do brzuszka, śpiewać piosenki i czytać bajki.

Czytanie

Kolejnym bodźcem, który rozpoznaje wasze rozwijające się w brzuchu maleństwo jest głos. Im częściej dziecko słyszy wasz głos, tym bardziej się z nim oswaja. Dziecko uwielbia słuchać jak do niego mówicie, jak mu śpiewacie.
Czytanie do brzuszka w ciąży jest dla dziecka bardzo stymulujące. To również wspaniała okazja do nawiązania kontaktu z maleństwem i pogłębienia waszej relacji jeszcze przed porodem.
Próbowaliście kiedyś?
Na początku może wydawać sie dziwne, ale z czasem może sie przerodzić we wspaniały rodzinny rytuał.
My czytaliśmy, a nasze dziecko słuchało. Było to wspaniałe doświadczenie. Codziennie o tej samej porze przez kilkanaście minut czytaliśmy naszemu brzuszkowi bajki. Zaczeliśmy od 5 miesiąca ciąży i kontynuowaliśmy aż do porodu. Czytanie było dla nas super zabawą oraz świetną formą odpoczynku. Najwspanialsza jednak była reakcja dziecka. Córeczka kopała w brzuch, zaraz po tym jak mąż zaczynał czytać. A potem w miarę czytania uspakajała się. Prawdopodobnie nie wiedziała, że czytamy jej bajki, ale z pewnością rozpoznawała w tym pewien rytuał.
Bardzo nas to zbliżyło do naszej córeczki jeszcze przed jej narodzeniem. Świadmość, że dziecko nas słyszy i rozpoznaje nasz głos jest naprawdę wyjątkowa, dlatego polecam wam te praktykę z całego serca.

Ciąża to 9 miesięcy. Wykorzystaj ten czas na przygotowanie się do zmian, które niebawem nastąpią w twoim życiu. Zadbaj o siebie i swoje maleństwo. To początek nowej przygody.

4 komentarze:

 1. Bardzo mądry tekst!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Mam nadzieję, że kiedyś się przyda :)

   Usuń
 2. O tak faktycznie, w pierwszej ciąży dbałam o wszystko. Teraz mając mnóstwo pracy przy przy 2 letniej córce, o odpoczynku można pomarzyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję drugiej ciąży! :) Domyślam się, że z odpoczynkiem może być kiepsko...choć na dotyk pewnie zawsze znajdzie się czas :)

   Usuń