ZIOŁA W CIĄŻY


Prawie każda z nas używa i spożywa codziennie przynajmniej kilka różnych ziół. Stosujemy je w kuchni do przyprawiania potraw, w lekarstwach, a także herbatkach. Zioła mają niesamowitą moc i często bardzo silne działanie. Niektóre składniki ziołowych mieszanek mogą się okazać jednak zbyt silne, a nawet niewskazane dla kobiet w ciąży. Warto się więc zainteresować tym, które zioła są dobre i pożądane dla ciężarnej kobiety, a które warto wykluczyć z diety na kilka miesięcy.

Jakie zioła warto stosować?

Imbir - przeciwdziała nudnościom i ma działanie rozgrzewające
Melisa - ułatwia zasypianie, działa uspakajająco
Pokrzywa - wzmacnia organizm, zawiera witaminy i dużo żelaza, a także oczyszcza organizm z toksyn
Nagietek - zmniejsza ryzyko poronienia
Mięta pieprzowa - ułatwia trawienie, zmniejsza nudności
Mniszek lekarski - ułatwia trawienie

Jakich ziół warto unikać?

Działanie niektórych ziół nie jest do końca znane i nie wiadomo, jakie konsekwencje może spowodować w ciąży. Niektóre zioła, takie jak: tymianek, rozmaryn i szałwia mogą powodować plamienia, owoce jałowca mogą wywołać skurcze macicy, nać pietruszki w dużej ilości wypłukuje witaminy z organizmu.

Tych ziół powinno się unikać bądź organiczyć ich spożycie w czasie ciąży:
Hibiskus, Rozmaryn, Szałwia, Tymianek, Lubczyk, Żeńszeń, Cząber, Anyżek, Chmiel, Aloes, Dziurawiec, Jemioła, Mięta polna, a także Nać Pietruszki.

Bardzo kontrowersyjne są liście malin. W większości żródeł medycznych odradza się picie naparu z liści malin aż do 38 tygodnia ciąży. Wpływają one na uelastycznienie szyjki macicy, dzięki czemu poród jest łatwiejszy. Jednak źródła podają, że picie naparu we wcześniejszj ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu.
Z kolei znana ginekolog Preeti Agraval zaleca picie naparu z liści malin już od  miesiąca ciąży, twierdząc że nie ma zagrożenia dla ciąży, a jedynie wpaniałe działanie rozciągające dla szyjki macicy.

Przed użyciem każdego zioła, którego działania ne jesteśmy pewne, zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty, lekarza, zielarza.


Photo: meghantelpner.com

6 komentarze:

  1. Ach, te zioła :) Podobno ziołami z rejonu, w którym się żyje można wyleczyć wszystkie choroby. Dla mnie ziołolecznictwo to magia. Na razie sięgam po pokrzywę na wiosnę i lipę przy przeziębieniu, a i melisę znajdę w szufladzie, bo nerwowa czasem bywam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też uwielbiam zioła, szczególnie w kuchni do przyprawiania potraw i w zimie do picia :) W tym roku dostałam od mamy suszoną lipę, melisę i miętę. Uwielbiam smak melisy!

      Usuń
  2. Miód z mniszka lekarskiego przepyszny , zdrowy i jak widzę wskazany dla kobiet w ciąży, zrobiliśmy w tym roku kilka sloikow , polecam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo, zaintrygowałaś mnie. Uwielbiam wszelkie zdrowe mikstury i chętnie skorzystałabym z przepisu :)

      Usuń
  3. Nie wiele kobiet tak naprawde zdaje sobie sprawe, ze wlasnie nawet zioła, czy źle dobranego kosmetyki mogą zaszkodzić maleństwu.Tak naprawde warto uważać na każdy produkt, który nie jest polecany kobietom w ciazy, dlaczego? dlatego bo, na kobietach w ciazy nie robi sie badań, zatem jeśli sa jakies podejrzenia co do produktu to warto go jednak unikac. Zaopraszam do przeczytania postu nt ksmetycznej ciąży:) http://kosmetyczkamobilnakr.wix.com/krakow#!Kosmetyczna-cia/c5c1/6D8EC657-A26E-4F31-ADBE-E9B7296D5B54

    OdpowiedzUsuń
  4. To prawda, ze w ciąży zawsze trzba zracać większą uwagę na to, co jemy i czego używamy do pielęgnacji ciała.Dziękuję za link! :)

    OdpowiedzUsuń